تبلیغات
مدیریت ورزش - نگاهی به ساختار ورزشی تركیه
 
جدید ترین مقالات ورزشی

نگاهی به ساختار ورزشی تركیه

نوشته شده توسط :
جمعه 28 اسفند 1388-06:03 ب.ظ

موقعیت جغرافیایی :

جمهوری تركیه كشوری است بین قاره اروپا و آسیا و در واقع پلی است میان این دو قاره كه با وسعت 780000 كیلومتر مربع از دو بخش آناتولیا ( (
Anatoliaو تریس ((Thrace تشكیل شده است و بخش آناتولیا در آسیا و تریس در اروپا قرار دارد . تركیه دارای رودخانه ها و دریاچه های بسیاری است كه از دریای سیاه ، مدیترانه و اژه سرچشمه گرفته اند. بزرگترین دریاچه این كشور بنام دریاچه ون (van ) و بلندترین رشته كوه آن بنام آقری (Agri ) در بخش شرقی واقع شده اند .

این كشور به 7 منطقه یا ناحیه تقسیم شده است :
دریای سیاه ، مرمره ، اژه ، مدیترانه ، آناتولیای مركزی ، آناتولیای شرقی و آناتولیای جنوبی كه منطقه آناتولیای شرقی غنی ترین بخش در میان این مناطق بشمار می آید. تركیه را از شمال دریای سیاه از جنوب دریای مدیترانه و از غرب دریای اژه احاطه كرده اند . همسایگان اروپایی تركیه عبارتند از یونان و بلغارستان و همسایگان آسیایی آن كشورهای عراق ، ایران ، سوریه ، ارمنستان ، گرجستان و قبرس می باشند.

آب و هوا :

آب و هوا در نواحی مختلف كشور تركیه متفاوت است بطوری كه وقتی ساكنین نواحی ساحلی از آب و هوای معتدل لذت می برند ، آناتولیای مركزی دارای تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و بارانی است و اساساً بخش غربی زمستانهای بارانی و تابستانهای آفتابی و داغ و قسمت شرقی زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای آفتابی و داغ دارد . درجه حرارت در بخش غربی اغلب در زمستانها بالای صفر و تابستانها بین 30 تا 35 درجه است امادر بخش شرقی درجه حرارت در زمستانها زیر صفر و در تابستانها گرمتر از دیگر مناطق است . قابل ذكر است كه سواحل دریای سیاه دارای بالاترین میزان بارندگی است . بهترین زمان برای سفر به تركیه فصل بهار و پائیزمی باشد كه در آن موقع هوا معتدل و دلچسب است .

جوانان :

جوانان از گروههای حساس و پویای تركیه محسوب شده و در رده سنی 12 تا 24 سال تقریباً 31 % از جمعیت این كشور را تشكیل می دهند . دولت اقدامات و فعالیتهایی را با همكاری موسسات ملی و بین المللی در راستای برطرف نمودن مشكلات جوانان در چهارچوب ساختار فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی انجام داده اند .
وزارتخانه های مختلفی بمنظور پر كردن اوقات فراغت جوانان و جلوگیری از به انحراف كشیدن آنان در جامعه ، تامین نیازهای فرهنگی ، اجتماعی ، ایجاد بازار كار و سایر خدمات تاسیس شده است و قابل ذكر است كه تعدادی از این ارگانها به طور مستقیم و تعدادی غیرمستقیم در این امور دخیل می باشند .
ارگانهای ذیربط با توجه به گسترش دامنه خدمات و نیازهای جوانان ، شورای عالی را تشكیل دادند تاخدمات مورد نیاز این قشر جامعه را ارائه دهند و در این راستا مراكز و موسسات فرهنگی تشكیل گردید تا فرصت و مكان مناسب جهت پركردن اوقات فراغت جوانان در زمینه فرهنگی ، ورزشی و اجتماعی را فراهم نماید .
مراكز فوق تلاش دارند تا قابلیتها و دانش جوانان را در زمینه های مختلف همانند هنر ، ورزش و ... ارتقاء دهد ، ضمناً این مراكز خدمات مشاوره ای نیز بمنظورحل مشكلات جوانان وسازماندهی فعالیتهای مختلف آنان ارائه می دهد . عملكرد مثبت این ارگانها سبب شده است كه جوانان به این مراكز روی آورده و در آنجا شروع به فعالیت نمایند و در حال حاضر جمعاً حدود 104 مركز از این نوع با 22 عضو در استانهای تركیه مشغول بكار می باشند . اردوهای آموزشی – تفریحی در فصل تابستان نیز از طریق این ارگانها برای بهره گیری جوانان از اوقات فراغتشان بر پا می گردد .

دولت و ورزش :

كشور تركیه ازجمله كشورهای معدود در جهان است كه قانون اساسی آن شامل اصولی است كه درارتباط با ورزش می باشد . اصل 59 قانون اساسی این كشور عنوان می كند كه دولت تصمیماتی را بمنظور ترویج سلامت جسمی و روحی شهروندان تركیه در كلیه سنین اتخاذ نموده و ورزش را در میان آحاد مردم رواج داده و از ورزشكاران موفق در رشته های مختلف نیز حمایت می نماید. در سالهای اخیر با سرمایه گذاری درزمینه ورزش و تحقیقات علمی ، ورزش در تركیه محبوبیت یافته است. فعالیتهای ورزشی به صورت یكی از ملزومات زندگی روزمره در كشورهای پیشرفته جهان محسوب می گردد كه با توجه به این نقطه نظر ، ورزش در میان آحاد مردم ترویج یافته و یكی از ابزاراصلی جهت بالا بردن سلامت جسمی و روحی جامعه بشمار می آید . ورزش در تركیه توسط دولت و كلوپهای ورزشی حمایت و پشتیبانی شده است .
اهداف اصلی سیاست ورزش دولت ، افزایش تعداد ورزشكاران ، كسب موفقیتهای بین المللی و آماده نمودن محیط ورزشی مناسب جهت ترغیب افراد به منظور روی آوردن به فعالیتهای ورزشی می باشد . سرمایه گذاریها و ایجاد تسهیلات ورزشی فراوان توسط دولت در زمینه فوق نیز صورت گرفته است .
عالیرتبه ترین ارگان ورزشی دولت تركیه ، سازمان ورزش و جوانان است كه زیر نظر نخست وزیری ، متولی امر توسعه ورزش می باشد . سازمان فوق الذكر از سال 1938 شروع بكار نموده است كه شامل هیئتهای استانی است و خدمات ورزشی را در 81 استان ارائه می دهد . جمعاً 6499 نفر در نهادهای اصلی و استانی این سازمان مشغول فعالیت هستند . داوران ، نمایندگان استانی و مربیان نیز داوطلبانه وظایفی را در این نهاد بعهده دارند .
در ساختار این سازمان 37 فدراسیون ورزشی جای دارد كه عبارتند از: تیراندازی ، دوومیدانی ، بسكتبال ، سواركاری ، دوچرخه سواری ، بوكس ، بدمینتون ، ورزشهای روی یخ ، بیلیارد ، ژیمناستیك ، كوهنوردی ، شمشیربازی ، كشتی ، گلف ، وزنه برداری ، هندبال ، جودو ، كاراته ، اسكی ، قایقرانی با پارو ، تنیس روی میز ، تیراندازی با كمان ، اتومبیلرانی ، اسكی روی آب ، شطرنج ، تنیس ، تكواندو ، والیبال ، پرورش اندام ، شنا ،
قایقرانی ، معلولین ، ورزشهای دانشگاهی ، ورزشهای سنتی و همگانی .
كمیته ملی المپیك تركیه نیز ازارگانهایی محسوب می گردد كه ارائه دهنده خدمات ورزشی است ، علاوه بر این كنفدراسیون ورزشهای آماتوری تركیه و موسسات و ارگانهای ورزشی دیگری نیز داوطلبانه به ارائه خدمات فوق می پردازند .

تربیت بدنی :

تربیت بدنی نه تنها در دوران قبل كه آموزش رسمی وجود نداشت بلكه در دوران اسلامی نیز كه سیستم آموزش رسمی گردید ، جایگاهی نداشت . در اواخر قرن نوزدهم با گسترش اصلاحات در سیستم آموزشی تركیه ،اولین كلاسهای تربیت بدنی نیز در دبیرستان گالاتاسارای (
Galatasaray ) توسط مدرس تربیت بدنی انگلیسی در سال 1863 بر پا گردید . از سال 1863 تا اواخر سال 1930 تربیت بدنی شامل تدریس ژیمناستیك سوئدی درمدارس بود و ورزشهای خاص مثل بسكتبال ، فوتبال و راگبی نیز در مراحل بعدی از جمله موضوعات درسی كلاسهای تربیت بدنی بودند . علاوه بر این در این دوره باشگاههای ورزشی نیز نشاُت گرفته از ورزش اروپا پایه ریزی و تاسیس گردید .

باشگاههای ورزشی :

یكی از اهداف اصلی ورزش در تركیه ، توسعه ورزشهای همگانی در راستای تاسیس باشگاههای ورزشی است چون نیل به موفقیت در ورزش در راستای پیشرفت و توسعه ورزشهای همگانی تحقق می یابد . بطور كلی در این كشور 6169 باشگاه ورزشی وجود دارد كه گالاتاسارای (
Galatasaray ) ، فنرباخچه ( Fenerbahce ) ، بشیكتاش (Besiktas ) ، اولكر( Ulker ) ، آرچلیك (Arcelik ) از مهمترین باشگاههای ورزشی این كشور بشمار می آیند . البته قابل ذكر است كه اكثر باشگاههای ورزشی امروزه بر ورزش فوتبال متمركز شده اند .

پرطرفدارترین ورزشها :

اگر چه فوتبال از محبوبترین رشته های ورزشی بشمار می آید ، بسكتبال ، والیبال ، هندبال و دومیدانی نیزاز محبوبیت قابل توجهی در میان آحاد مردم این كشور برخوردارند . علاوه بر این تركیه موفقیتهای چشمگیر بین المللی را نیز در رشته های وزنه برداری ، بوكس ، تكواندو و جودو در سالهای اخیر كسب نموده است كه از آن جمله می توان كسب 1114 مدال قهرمانی در مسابقات بین المللی سال 1998 را نام برد . جوانان در تركیه به ورزشهای سنتی مثل كشتی علاقه چندانی ندارند ولی با این وجود تعداد معدودی به این ورزش علاقه داشته و حتی مقامهای قهرمانی را نیز
دراین رشته درمسابقات المپیك كسب نموده اند .

فوتبال : ورزش فوتبال پرطرفدارترین ورزش این كشور بشمار می آید . تیم ملی فوتبال تركیه با كسب مقام سوم جهان درمسابقات جام جهانی 2002 برتری فوتبال این كشور را به نمایش گذاشت . از تیمهای معروف فوتبال این كشور می توان گالاتاسارای (
Galatasaray )و بشیكتاش ( besiktas ) را نام برد . محبوبیت این ورزش در بین مردم تا حدی است كه هنگام برگزاری مسابقات فوتبال در آن كشور ، خیابانهای دور محل برگزاری مسابقات شلوغ و پر از جمعیت می گردد . ورزش فوتبال اولین بار توسط ساكنان انگلیسی در تركیه در اواخر قرن نوزدهم به مردم معرفی گردید . بعد از پایان دوره امپراطوری عثمانی و سیاستهای دست و پاگیر آن ، تركها فدراسیون فوتبال را در سال 1923 تاسیس نمودند . لیگ فوتبال تركیه تا سال 1950 دارای تشكیلات رسمی نبود . تركیه در سال 1952 در ردیف مللی با لیگهای حرفه ای فوتبال قرار گرفت . با حرفه ای شدن این ورزش ، ساختار فوتبال تركیه به ساختارهای مشابه همسایگان غربی خود مبدل گردید .
فنرباخچه (
Fenerbahce ) یكی از مشهورترین باشگاههای فوتبال این كشور برنده اولین دوره مسابقات ملی در سال 1959 گردید . مسابقات قهرمانی فوتبال معمولاً در استانبول برگزار می گردد ولی با این حال هر باشگاهی استادیوم ورزشی مختص به خود را دارد . این استادیومها ظرفیت نسبی داشته و دارای سرویس دهی در سطح بالا می باشند البته كلیه این عوامل به موقعیت مالی تیم بستگی دارد .
ورزش فوتبال دركشور تركیه به تجارتی گسترده و عظیم تبدیل شده است . این ورزش در هر فصلی برگزار می گردد البته در فصل تابستان به علت گرمی هوا اكثر مسابقات در شب انجام می پذیرد و حتی در زمستان نیز بازیها متوقف نمی گردد . تركیه از حضور بازیكنان و مربیان بین المللی و از تجارب و تكنیكهاو فنون آنها در تیمهای ورزشی خود بهره می گیرد .

بسكتبال : دومین ورزش پرطرفداردر این كشور بسكتبال است كه علاقه به این ورزش پس از كسب مقامدوم مسابقات قهرمانی بسكتبال اروپا در سال 2001 افزایش یافت كه بدنبال آن راهی شركت در مسابقات قهرمانی جهان در سال 2002 گردید .

قایقرانی : تركیه دارای چهار دریای مرزی است دریای سیاه ، مرمره ، اژه و مدیترانه و جای تعجب نیست كه بنا به موقعیت خاص جغرافیایی این كشور، قایقرانی جزء ورزشهای محبوب بشمارمی آید . رودخانه های تركیه شرایط كاملاً مساعدی برای اشخاص حرفه ای و مبتدی جهت ورزش قایقرانی دارند كه برتا (
Berta )از جمله این رودخانه ها بشمار می آید .

غواصی : بقایای تمدنهای گذشته ازجمله ویژگیهای خاص دریاهای تركیه است . صدها كشتی غرق شده در اعماق دریا وجود دارند كه هنوز كشف نشده اند . آبهای تركیه جایگاه كشتی های غرق شده دوران جنگ جهانی اول است و غواصان با كشف این بقایا تجارب فراموش نشدنی را كسب نموده و تصاویر زیبایی رابرای استفاده عموم به ثبت می رسانند . در اعماق این آبها می توان حتی بقایای هواپیماهایی را مشاهده نمود كه در طول جنگ جهانی دوم سقوط نمودند . اگر چه بقایای كشتی ها و هواپیماهای غرق شده در هر جای دیگری نیز یافت می شود اما مناطقی با این آب و هوا ، موجودات دریایی ، ماهیهای زیبا و مهاجرتهای فصلیپرندگان بندرت یافت می شود . آب و هوای سواحل دریای اژه و مدیترانه در تمامی فصول سال برای غواصی مناسب است ولی بهترین زمان از ماه آوریل تا ماه اكتبربه مدت هفت ماه و اواخر پائیز بعد از اولین بارش می باشد . سواحل تركیه كلیه جذابیتها و امكانات را برای غواصان ورزشی برآورده می نماید . البته قابل ذكر
است كه غواصی اخیراً در كشور تركیه محبوبیت یافته است اگر چه كه غواصی در این سواحل قابل مقایسه با دریای سرخ یا كارائید نیست ولی با این وجود فرصتهای مناسبی را برای غواصان بمنظور آشنایی با دنیای زیر آب فراهم می نماید .

صخره نوردی : كشور تركیه با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت صخره ها بهترین موقعیت را برای صخره نوردی دارد . این ورزش در سالهای اخیر محبوبیت چشمگیری را د رمیان آحاد مردم كسب نموده است . نواحی صخره ای در 20 كیلومتری سواحل آنتالیا مكان مناسبی برای این ورزش است . البته صخره ها در این نواحی دارای شیبهای تند بوده و درفصل تابستان نیز گرمی هوا شرایط را برای صخره نوردان دشوارترمی نماید .

سواركاری : علاقه به اسب بخشی از فرهنگ تركیه را تشكیل میدهد و این كشور بهترین موقعیت را نیز برای این ورزش دارد . سواركاری در نواحی پوشیده از گلهای اركیده در آنتالیا در فصل بهار برای هر فردی لذت بخش و نشاط آور است . مراكزی در این كشور وجود دارد كه ضمن آموزش سواركاری ، جهت افراد علاقه مند مطالب جانبی بیشتری رادر خصوص این ورزش مفرح به آنان می آموزند .

گلف : باشگاه گلف استانبول از سال 1895 پذیرای گلف بازان بوده است . در حقیقت دو مركز گلف در تركیه وجود دارد كه یكی ار آنها با 3 رشته در استانبول تاسیس شده و دیگری با 5 رشته در بلك (
Belek ) آنتالیامشغول فعالیت است . تركیه دارای موقعیتهای خاص و قابل توجهی در خصوص این رشته می باشد و گلف بازان فرانسه و آلمان و اسكاندیناوی با توجه به این امر به این كشور سفر نموده و از امكانات آن استفاده می نمایند . زمین گلف در بلك (Belek ) آنتالیا مهمترین و مشهورترین باشگاه گلف تركیه بشمار می آید و به مرور زمان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص توسعه یافته است .

وزنه برداری : وزنه برداری در قالب فعالیت ورزشی بمنظور سنجش قدرت و توانائی افراد در جوامع مصر و یونان باستان رواج داشت تا اینكه این ورزش به همراه ورزشهای دوومیدانی ، شنا ، ژیمناستیك ، شمشیربازی ، كشتی ، تیراندازی و دوچرخه سواری در اولین بازیهای المپیك سال 1896 آتن به اجرا در آمد . در آغاز قرن نوزدهم اتریش ، آلمان و فرانسه در این رشته موفقیتهای چشمگیری را داشته و سپس ایالت متحده آمریكا از كشورهای فوق در این زمینه پیشی گرفت . تركیه ، یونان و چین از جمله مللی بودند كه از اوایل سالهای 90 در این رشته شهرت یافتند . نعیم سلیمانقلو و پیروس دایماس از موفق ترین وزنه برداران المپیك بشمار می آیند كه سه عنوان قهرمانی المپیك را برای كشور تركیه به ارمغان آوردند . خلیل موتلو نیز وزنه بردار ترك در رده 56 كیلو گرم در هفتاد و یكمین مسابقات قهرمانی وزنه برداری جهان كه در آنتالیا برگزار شد بابالا بردن وزنه 5/137 كیلوگرم ركورد جهانی را به نام خود ثبت نمود . فدراسیونهای وزنه برداری یونان و تركیه اعلام داشتند كه طرحهایی را جهت آمادگی و آموزش دو جانبه بمنظور شركت در مسابقات المپیك 2004 آتن در دست اقدام دارند .

ورزشهای سنتی : ورزشهای سنتی این كشور عبارتند از كشتی ، سواركاری ، چوگان ، كشتی شترها ، گاوبازی ، جنگ خروسها و شكار .

گاوبازی : به نظر مردم تركیه گاوبازی جالب ترین بخش فستیوالی است كه در هفته سوم ماه ژوئن هر سال دراین كشور برگزار می گردد . گاوها از تمام نقاط كشور جمع آوری شده و بر اساس قدرت و وزنشان گروه بندی می شوند تا در مسابقات رودروی هم قرار گیرند . در این مسابقات حتی قوانین خاصی نیز وجود دارد كه به منظور حفاظت از صدمات احتمالی وضع شده است . تعداد كثیری از مردم كشورهای همجوار بمنظور تماشای این نوع مسابقات و تماشای ورزش كشتی و لذت بردن از برنامه های مفرح این فستیوال به این كشور سفر می نمایند .

كشتی پهلوانی (
Pehlivan ) : پهلوان لغت فارسی است كه معمولاً به معنی شجاع بكار می رود اما معانی دیگری را مثل حاكم ، صاحب منصب ، مرد درشت اندام را نیز در بر دارد . سلجوقیها این لغت را بمعنای مبارزان اسطوره ای ، كشتی گیران و تیراندازان ماهر بكار می بردند . در قرن شانزدهم لغت پهلوان منحصراً برای ورزشكاران استفاده می شد كه این امر تا اواخر سلطنت سلطان محمود دوم ادامه داشت . ملت تركیه اعم از زن و كودك به عللی كه ریشه فرهنگی داشت ، به كشتی علاقه داشتند ، برای كشتی گیران احترام خاصی قائل بوده ومی باشند . مردم پهلوانان را به علت این كه قوی تر از دیگران بوده و دارای خصوصیات اخلاقی خاص می باشند ،دوست داشته و به آنها اعتماد می كنند . در دوره عثمانی مسابقات كشتی بعنوان بخشی از فستیوالها و مراسم عروسی و یا بعنوان شیوه ای برای ارتقاء آسایش و آرامش اجتماعی برگزار می گردید .

چوگان : چوگان از جمله ورزشهای سنتی است كه تركها قرنهاست كه به آن پرداخته و این ورزش از آسیای مركزی نشأت گرفته است . برای تركها این ورزش هم بعنوان مراسم باشكوه و هم رقابت ورزشی محسوب می گردد . در قرن نوزدهم ، این ورزش بعنوان مهمترین رویداد ورزشی تلقی می گردید . امروزه تقریباً در هر نقطه این دكشور، مردان جوان روستائی در تعطیلات و مراسم عروسی به این ورزش پرداخته و این ورزش در ایران ،
افغانستان ، تركمنستان و دیگر كشورهای آسیایی نیز رواج دارد . بازی چوگان از دو تیم تشكیل می شود كه این
تیمها به تعداد 6 ، 8 یا 12 بازیكن در زمینی به مساحت 70 یا 120 متر جای می گیرند .
بازیكنان چوگان لباسهای محلی مختص منطقه خود را به تن كرده و چوب چوگان را به دست می گیرند . چوبهای چوگان از چوب درخت بلوط ساخته شده و 70 تا 100 سانتی متر طول و 2 تا 3 سانتی متر پهنا دارد . انتهای این چوبها استوانه ای شكل و گرد می باشد . در این ورزش اگر دو نفر كه با هم نسبت خویشاوندی دارند در
مسابقات شركت كنند ، آنها درتیمهای رقیب جای نمی گیرند بلكه در یك تیم شركت می نمایند . بازیكنان جوان بایدبه تصمیمات و نظرات بازیكنان مسن تر احترام گذاشته و آنها نیز بالطبع باید تابع سنن و آداب و رسوم باشند . درآخر مسابقه ، هیئتی متشكل از پیشكسوتان این بازی تصمیم می گیرند كه كدام تیم را برنده اعلام نمایند .

مقامهای قهرمانی كسب شده :

ورزشكاران تركیه از سال 1999 تا سال 2000 جمعاً 1275 مدال از جمله 398 مدال طلا را در مسابقات بین المللی كسب نمودند كه ورزشكاران كشتی با كسب 231 مدال برترین موفقیت بین المللی را برای كشورشان به ارمغان آوردند . علاوه بر این شكستن 250 ركورد ملی و 14 ركورد اروپائی و 5 ركورد جهانی از دیگر دستاوردهای قهرمانان این كشور در این برهه زمانی بوده است . یاشار اركان (
Yasar Erkan ) اولین قهرمانی المپیك را در رشته كشتی درمسابقات المپیك برلین سال 1936 كسب نمود . نعیم سلیمانقلو و خلیل موتلو نام آورترین ورزشكاران بودند كه ركورد جهان را در رشته وزنه برداری در بازیهای المپیك بهبود بخشیدند .
دنیز گونای (
Deniz Gunay ) در مسابقات قهرمانی تیراندازی با كمان داخل سالن كه در آلمان در سال 1998 برگزار گردید ، به مقام قهرمانی اروپا رسید ، وی همچنین در مسابقات قهرمانی دانشگاههای جهان در تایوان ، قهرمان جهان شد . در رشته بوكس هولیا شاهین (Hulya sahin ) در مسابقات جام اروپا كه در سوئد سال 1999 برگزار گردید ، مدال طلا را برای كشورش به ارمغان آورد. تیم ملی بوكس نیز با كسب 3 مدال طلا ، 2 مدال برنز ، مقام دوم مسابقات قهرمانی بوكس اروپا را كه در فنلاند در سال 2000 برگزار گردید ، را به خود اختصاص داد . ثریا آیهان (Sureyya Ayhan ) مدال نقره نهمین مسابقات قهرمانی دوومیدانی جهان در 1500 مترزنان را كسب
نمود و این برای اولین بار بود كه تركیه در مسابقات قهرمانی دوومیدانی جهان مقامی را بدست می آورد .

كنترل دوپینگ :

مركز كنترل دوپینگ در سال 1988 در تركیه بر اساس پروتكل منعقده بین دانشگاه
Hacettepe درآنكارا و سازمان ورزش و جوانان تاسیس گردید و وزارت كشور كه مسئولیت امور ورزشی و جوانان را بعهده دارد برعملكرداین مركز نظارت می نماید . بر اساس قانون شماره 3289 سال 1986 و قانون شماره 3885 سال 1993 سازمان ورزش و جوانان یك سری قوانین ملی ضد دوپینگ را در سال 1993 وضع نمود . قوانین فوق هدف ، حوزه فعالیتی و اساس سیستم ضد دوپینگ را شرح می دهد . این قوانین همچنین وظائف فدراسیونهای ورزشی ، محدوده فعالیتها و برنامه های آموزشی و لیستی از روشها و داروهای ممنوعه را ارائه می نماید .
به موجب ماده 9 این قوانین ، سازمان ورزش جوانان خواستار انجام تست كنترل دوپینگ بوده كه هزینه های این تستها را فدراسیونهای ورزشی تقبل می كنند . قوانین ملی ضد دوپینگ هم اكنون در حال تغییر می باشد و به زودی سری جدید قوانین صادر خواهد گردید . پیش نویس قوانین در رابطه با تاسیس كمیته عالی بمنظور مبارزه علیه دوپینگ و ایجاد رقابت و فعالیت در این زمینه تنظیم گردید . آنها سه كمیسیون فرعی پیش بینی نموده اند كه عملاً هم اكنون نیز دائر می باشند و وظائفشان آموزش مسئولین و تنظیم عوامل اجرائی می باشد .
ماده 4 پیش نویس این قوانین ، لیستی از داروهای ممنوعه را عنوان می كند كه ضمیمه نظامنامه جنبش ضد دوپینگ المپیك می باشد .
كمیته فوق دارای سه كمیته فرعی است كه عملاً آموزش مسئولین كنترل دوپینگ و ارائه وظائف محوله هر فرد شاغل را عهده دار می باشد . این كمیته 23 عضو دارد كه تعدادی از این اعضاء ، نمایندگان سازمانهای ورزشی مانند كمیته ملی المپیك و فدراسیون فوتبال تركیه میباشند . ویژگیهای شغلی اعضاء فوق یكسان می باشد ، برای مثال یك سوم از آنها تبحر در رشته پزشكی ، یك سوم دارای تجربیات ورزشی و یك سوم دیگر نیز تجربیات
قانونی دارند . در بعضی موارد پیش نویس قوانین به قوانین سازمانهای بین المللی ورزشی اشاره دارد .
مسئولین كنترل دوپینگ موظفند كه در طول مسابقات و بعد از آن از ورزشكاران نمونه گیری نمایند و ضمناً هردو سال دوره های آموزشی را طی كنند ولی هنوز هیچ سیستم نظام مندی برای نظارت و اجرای عملكرد این مسئولین وجود ندارد و به نظر می رسد كه به علت عدم وجود شیوه ای روشمند ، سازماندهی روشهای كنترل
دوپینگ با مشكل مواجه می باشد . تعداد تستهای انجام شده در سال 2000 بالغ بر 267 تست برای كلیه ورزشهابجز فوتبال می باشد و در سال 2001 ظاهراً این میزان افزایش یافته و به 600 تست می رسد .

ورزشهای زمستانی :

عموماً تركیه با آب و هوای گرم و آفتابی و ورزش شنا شناخته شده ولی با این حال مناطقی پوشیده از برف دراین كشور وجود دارد كه محیط مناسبی برای دوستداران ورزشهای زمستانی است . تفریحگاههای ورزشهای زمستانی در تركیه معمولاً در مناطق كوهستانی پردرخت قرار دارند و قله های این مناطق اغلب در شش ماه از سال پوشیده از برف می باشند و برای اسكی ایده آل می باشند . این تفریحگاهها فرصتها و موقعیتهای مناسبی راهم برای اسكی بازان حرفه ای و هم مبتدی فراهم نموده و همچنین مسكن مناسب و غذای عالی را در محیطی فرح بخش به میهمانان ارائه می نمایند .
تفریحگاههای زمستانی متعددی در تركیه وجود دارد كه در اینجا معروفترین آنها را معرفی می نمائیم . تفریحگاههای زمستانی و پیستهای اسكی به راحتی از طریق بزرگراهها و پروازهای داخلی تركیه قابل دسترسی است . بطور كلی فصل مناسب جهت سفربه این اماكن از ماه دسامبر تا ماه آوریل می باشد . مشهورترین تفریحگاه زمستانی تركیه عبارتند از پالانكن (
Palandken ) در ارزروم (Erzurum ) ، كارتالكایا (Kartalkaya ) در بولو(Bolu ) و آلاداغ (Uludag ) در بورشا (Bursa ) می باشد .
تفریحگاه آلاداغ در 36 كیلومتری جنوب بورشا واقع شده است كه یكی از محبوبترین مراكز تفریحی زمستانی بشمار می رود و این محل پوشیده از گلها و گیاهانی است كه این امر باعث شده كه به پارك ملی مبدل شده و در تابستان مردم به آنجا سفر نموده و از مناظرزیبا و هوای لطیف آن منطقه استفاده نمایند . بهترین فصل برای اسكی در این منطقه از آخر ماه دسامبر تا آخر ماه مارس می باشد . این منطقه دارای 27 هتل ، مركز خرید ، رستوران ، كافی شاپ و مركز تفریحی است .
تفریحگاه كارتالكایا (
Kartalkaya ) در جنوب بولو(Bolu ) واقع شده و محل مناسبی برای اسكی آلپاین و اسكی صحرانوردی است . بولو تا مركز شهر 54 كیلومتر فاصله دارد و در28 كیلومتری بزرگراه آنكارا واقع شده است . این ناحیه پوشیده از جنگل است و بهترین فصل برای اسكی در این منطقه از اواخر ماه دسامبر تا اواخر ماه مارس می باشد . در این تفریحگاه دو هتل با ظرفیت 1005 نفر ، رستوران ، استخر شنا و كافی شاپ وجود دارد .
از دیگر تفریحگاههای زمستانی می توان الماداغ (
Elmadag) را در آنكارا نام برد كه در 18 كیلومتری این شهر در مجاورت فرودگاه واقع شده و ارتفاع برف در این ناحیه در ماههای ژانویه و مارس به 30 تا 60 سانتی متر می رسد . امكانات رفاهی این منطقه شامل اقامتگاههای اسكی ، رستوران ، استخر سرپوشیده و سونا می باشد .
تفریحگاه سالكلیكنت (
Salklikent ) درآنتالیاازدیگرتفریحگاههای زمستانی است كه در 50 كیلومتری غرب آنتالیا قرار دارد و به علت نزدیكی به شهر آنتالیا از معدود اماكنی در جهان بشمار می رود كه مردم می توانند صبح به ورزش اسكی پرداخته و سپس بعدازظهر در آبهای گرم مدیترانه ای شنا نمایند . از امكانات رفاهی این منطقه می توان پانسیون 14 تخته ، رستوران و كافی شاپهای محلی و مراكز خرید را نام برد . بهترین فصل برای اسكی در این منطقه از ماه ژانویه تا ماه آوریل است .

ورزش زنان در تركیه :

كمیسیون ( هیئت ) بانوان كمیته ملی المپیك تركیه در سال 1996 تاسیس گردید و در زمینه طرح احداث مدارس ورزش شروع به فعالیت نمود. این طرح در مناطق محروم این كشور به اجرا در آمده و خدماتی را برای دانش آموزان در مقاطع ابتدائی ، راهنمائی و دبیرستان بمنظور شركت در فعالیتهای ورزشی ارائه می نماید . این كمیسیون (هیئت ) سالنهای ورزشی را در مجاورت مدارس بازسازی نموده و تجهیزات ورزشی را بصورت رایگان در این مناطق در اختیار دانش آموزان قرار می دهد .
امسال پنج هزار دانش آموز كه نصف آنها را دختران تشكیل می دهند از خدمات این طرح جهت شركت در فعالیتهای ورزشی بهره گرفتند . تعداد ورزشكاران زن در تیمهای ملی تركیه در طول سالهای اخیر افزایش یافته است .در مسابقات المپیك 2000 سیدنی ، زنان 25% از هیئت ورزشی اعزامی تركیه را تشكیل می دادند كه بالاترین میزان شركت بانوان در فعالیتهای ورزشی است . شركت این قشر از جامعه در فعالیتهای ورزشی روبه رشدمی باشد و فوتبال ازجمله ورزشهایی است كه زنان به آن می پردازند ، فوتبال زنان در آمریكا و غرب اروپا به صورت نیمه حرفه ای و آماتورقابل مشاهده است اما هنوز در تركیه ورزش نوپایی محسوب می گردد . تیمهای والیبال ، بسكتبال و كاراته زنان نتایج چشمگیری را در سالهای 1970 و 1980 در رقابتهای بین المللی كسب نمودند .
مسابقات لیگ فوتبال با 19 تیم برگزار می گردد كه قوانین این رقابتها منطبق با قوانین فیفا می باشد اماتوپ فوتبال در مسابقات زنان كمی كوچكتر و سبكتر از توپی است كه در مسابقات مردان مورد استفاده قرار می گیرد . اغلب ورزشكاران زن بصورت آماتور به فعالیتهای ورزشی می پردازند ولی با این حال حقوق ثابتی رااز باشگاههای مربوطه دریافت می نمایند . ورزش فوتبال برای زنان ، ورزشی خشن و پر از خشونت محسوب می گردد و به همین دلیل فوتبالیستهای باسابقه بعد ازمدتی از ضرب دیدگی و پیچ خوردگی مچ پا ، كبودی پا وسایر آسیب دیدگیها رنج می برند .
تیمهای فوتبال زنان با مشكلات متعددی مواجه می باشند كه از آن جمله می توان كمبود زمینهای ورزشی را نام برد كه در اثر این كمبود آنها بناچار باید از استادیومهای ورزشی خارج از مركز شهرها استفاده نمایند و از دیگر مشكلات آنها این امر است كه باشگاههای معروف اغلب با ورزشكاران مرد همكاری می كنند و این امر باعث ایجاد مشكلاتی برای ورزشكاران زن شده است . مهمترین مانع پیشرفت ورزش زنان در رشته فوتبال كمبود تسهیلات و امكانات آموزش در دوران كودكی است كه برای برطرف كردن این امر می بایست دختران از سنین پائین بااین ورزش آشنا شده و دوره های آموزشی لازم را طی نمایند .

نقش شهرداری در ورزش :

شهرداری تركیه بخصوص شهرداری استانبول نقش بسیار مهمی را در گسترش و ایجاد تسهیلات ورزشی ایفامی نماید كه مسئولیت این امر خطیر را مدیر كل شهرداری در راس اداره ای مستقل عهده دار می باشد . در واقع دولت و سازمان ورزش و جوانان سیاستگذاری را بعهده داشته و بقیه امور توسط شهرداریها صورت می پذیرد .
سرمایه گذاری در ورزش اغلب از سوی شهرداریها انجام می گیرد و سایر سازمانها سعی می كنند كه شهرداری را الگوی خودشان قرار دهند .
در راستای توسعه ورزش ، شهرداری ، باشگاههای غیرحرفه ای یا افراد عادی را كه قصد تاسیس فضاها و اماكن ورزشی را دارند از پرداخت مالیات معاف نموده است . هزینه نگهداری اماكن ورزشی كه ورزشكاران آماتور در آن فعالیت می كنند توسط دولت تقبل گردیده و مجموعه های ورزشی بزرگ را جهت برگزاری مسابقات بین المللی ، سازمان ورزش و جوانان احداث می نماید . با توجه به رده های سنی جمعیت تركیه و سن متوسط در این كشور كه
27 سال می باشد طبیعی است كه ورزش جوانان بیشتر مد نظر است . در شهر استانبول حدود 1000 زمین فوتبال با چمن مصنوعی در ابعاد مختلف وجود دارد كه این اماكن را شهرداری احداث نموده است .
مجموعه های مدرن ورزشی نیز بالغ بر 10000 تا 35000 متر مربع ساخته شده اند كه كلیه آحاد مردم از مجموعه های فوق الذكر می توانند استفاده نمایند . كلیه اماكن احداثی شهرداری و سازمان ورزش و جوانان توسط پرسنل نهادهای فوق راهبری و نگهداری می شود و بخش خصوصی هیچ گونه دخالتی در امور مربوطه ندارد . مبالغ دریافتی از افراد فقط 50 % هزینه های مجموعه ها و اماكن ورزشی را تامین می كند و مابقی توسط شهرداری
و یا سازمان ورزش و جوانان پرداخت می گردد .
شهرداری استانبول همه ساله مسابقات دو ماراتون بین المللی آسیا و اروپا را برگزار می كند و دارای 150000 نفر شركت كننده است و همه ساله 350000 دلار جایزه به نفرات اول تا بیستم پرداخت می كند . علاوه برمجموعه های ورزشی كه استفاده از آنها برای عموم مردم آزاد است شهرداری نیز دارای باشگاه ورزشی است كه پذیرای مراجعه كنندگان می باشد .

بمنظور گسترش ورزش در تركیه شهرداری این كشور اهداف ذیل را مدنظر دارد :
الف – ایجاد مسیرهای لازم در پاركها جهت پیاده روی و دویدن كه قابل استفاده عموم مردم باشد .
ب – ایجاد مسیرهای لازم برای دوچرخه سواری
ج – احداث سالنهای كوچك 200 تا 300 متر مربعی در محله های كوچك
د – گسترش فضاهای باز در مناطق مختلف جهت انجام فعالیتهای ورزشی در هوای آزاد
بطور كلی توسعه و گسترش ورزش توسط شهرداری از سال 1994 شروع شده و تمامی امكانات ورزشی كه
تنها عده خاصی از آنها استفاده می كردند در اختیار آحاد مردم قرار گرفته است .

نكاتی كه در مورد اماكن ورزشی حائز اهمیت است این است كه :

الف – زمینها و مجموعه های ورزشی در كلیه مناطق در دسترس عموم قرار دارند .
ب – جهت توسعه و گسترش ورزش سالیانه بیش از 300 میلیون دلار از طریق شهرداری و سازمان ورزش و جوانان در این كشور هزینه می گردد .
ج – اماكن ورزشی ساخته شده به صورت شیك و مدرن و دارای سیستم تهویه مطبوع بوده كه امكان استفاده در تمامی فصول را بنحو مطلوب برای مراجعه كنندگان فراهم نموده است .
د – بهره برداری و نگهداری اماكن فوق به نحو احسن صورت پذیرفته و تمام تعمیرات لازم توسط پرسنل شهرداری و سازمان ورزش و جوانان به موقع انجام می پذیرد و نكته قابل ذكر این است كه به علت عدم سوددهی و هزینه ساز بودن ، بخش خصوصی انگیزه ای برای احداث مجموعه ها و یا بهره برداری از آنهارا ندارد .
كلیه مجموعه های ورزشی ساخته شده دارای اسكلت بتونی بوده و سقف سالنهای بزرگ به صورت سازه های فضائی ایجاد شده است . در این مجموعه ها كه عمدتاً توسط شهرداری احداث شده امكانات ورزشی بیش از 20 نوع رشته ورزشی فراهم گردیده و تمام سالنها دارای ظرفیت تماشاچی بوده و حتی زمینهای روبازفوتبال نیز دارای سكوی تماشاچی می باشد . در مجموعه های فوق فضائی برای استقرار پرستار و پزشك در نظر گرفته شده است . همانطور كه قبلاً هم اشاره شد بخش خصوصی دخالت چندانی در احداث مجموعه ها و استادیومهای ورزشی ندارد و فقط گرایش این بخش در احداث سالنهای استخر ، بدنسازی ، بیلیاردو بولینگ می باشد .


نظرات() 


Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 08:09 ق.ظ

Truly loads of superb info!
cost of cialis cvs how to purchase cialis on line cialis online buy name brand cialis on line rezeptfrei cialis apotheke precios de cialis generico buy cialis cialis online non 5 mg cialis generici cialis 100 mg 30 tablet
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:01 ب.ظ

You revealed this well!
female cialis no prescription cialis per paypa legalidad de comprar cialis buy cialis sample pack buy cialis sample pack cost of cialis cvs acheter cialis meilleur pri ou acheter du cialis pas cher buy cialis online legal estudios de cialis genricos
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:54 ب.ظ

You actually explained this very well!
safe site to buy cialis online cialis sans ordonnance cialis australia org cialis free trial acquistare cialis internet cialis coupon compare prices cialis uk tadalafilo buy generic cialis only best offers cialis use
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:18 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
sublingual cialis online generic cialis 20mg tablets buy online cialis 5mg no prescription cialis cheap cialis sans ordonnance compare prices cialis uk cialis in sconto callus generic cialis levitra how do cialis pills work
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 05:09 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
we recommend cheapest cialis cialis baratos compran uk effetti del cialis cialis e hiv cialis 10mg prix pharmaci american pharmacy cialis cialis kaufen wo cialis 5 mg schweiz price cialis wal mart pharmacy safe dosage for cialis
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 05:48 ب.ظ

Many thanks! I value this!
prix de cialis chinese cialis 50 mg cialis 5mg prix usa cialis online we use it cialis online store prezzo di cialis in bulgaria cialis usa cost click here cialis daily uk cialis efficacit rx cialis para comprar
cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 05:32 ق.ظ

Cheers! Helpful information!
prices for cialis 50mg cialis mit grapefruitsaft purchase once a day cialis il cialis quanto costa ou acheter du cialis pas cher cialis 5mg interactions for cialis rx cialis para comprar cialis wir preise cialis 20 mg
buy cialis germany
یکشنبه 11 آذر 1397 05:15 ب.ظ

Good stuff. Cheers!
ou trouver cialis sur le net tesco price cialis free generic cialis cialis 20mg preis cf cialis generico postepay best generic drugs cialis order cialis from india comprar cialis navarr price cialis best canadian cialis
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 05:07 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
ou acheter du cialis pas cher cialis reviews cialis purchasing cilas generic cialis 20mg tablets cialis australian price cialis kaufen bankberweisung achat cialis en suisse acheter cialis kamagra achat cialis en suisse
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 05:46 ب.ظ

Kudos, I value it!
rx cialis para comprar cialis bula tadalafil 20 mg comprar cialis navarr 40 mg cialis what if i take generic cialis with dapoxetine cialis baratos compran uk are there generic cialis cialis super acti sublingual cialis online
where to buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 04:44 ق.ظ

Nicely put, Kudos.
cialis manufacturer coupon prezzo cialis a buon mercato we recommend cialis best buy buy cheap cialis in uk prix cialis once a da generic cialis pill online cialis rezeptfrei buying cialis on internet safe site to buy cialis online cialis arginine interactio
buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:28 ب.ظ

With thanks. Great information!
cialis dosage recommendations cialis 5 mg funziona cipla cialis online cialis y deporte cialis italia gratis estudios de cialis genricos cialis para que sirve cost of cialis per pill we use it cialis online store cialis farmacias guadalajara
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:43 ق.ظ

Cheers! An abundance of information.

enter site very cheap cialis how does cialis work online prescriptions cialis safe dosage for cialis cialis 10mg prix pharmaci viagra cialis levitra generic cialis at walmart generic cialis pill online chinese cialis 50 mg cialis rckenschmerzen
Generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:24 ب.ظ

Wonderful data. Many thanks!
warnings for cialis buy original cialis what is cialis cialis kaufen wo cialis official site generic for cialis cost of cialis per pill buy cialis uk no prescription cialis generic buy online cialis 5mg
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:34 ق.ظ

Amazing all kinds of excellent knowledge!
order a sample of cialis cialis great britain cialis pills price each cialis 20 mg best price cialis patent expiration precios de cialis generico cialis 5 mg para diabeticos cialis tadalafil online click here cialis daily uk canadian drugs generic cialis
Cialis 20 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:34 ب.ظ

Thanks a lot, Wonderful information!
cheap cialis cialis generico we choice cialis uk order generic cialis online ou acheter du cialis pas cher cialis prices in england enter site natural cialis cialis pills cialis et insomni tadalafil
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:59 ق.ظ

Kudos, I value this.
order generic cialis online click now buy cialis brand cialis para que sirve cialis tablets order a sample of cialis cialis generika we use it cialis online store generic cialis review uk where to buy cialis in ontario cialis online nederland
buy generic levitra
جمعه 20 مهر 1397 02:17 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
cheap 20mg levitra cheap 20mg levitra buy generic levitra buy levitra generic generic levitra buy levitra 20 mg levitra prices levitra 20 mg cheap 20mg levitra buy levitra 20 mg
Buy generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 09:51 ب.ظ

Beneficial information. With thanks!
cialis daily dose generic generic low dose cialis cialis dosage recommendations cialis cost deutschland cialis online cialis from canada buy generic cialis cialis patentablauf in deutschland ou acheter du cialis pas cher look here cialis order on line
Cialis pills
یکشنبه 8 مهر 1397 10:23 ب.ظ

Fantastic info. Cheers!
when can i take another cialis price cialis per pill the best choice cialis woman try it no rx cialis buy cialis online cheapest il cialis quanto costa cialis bula cipla cialis online estudios de cialis genricos cialis authentique suisse
canadian pharmacies online
یکشنبه 1 مهر 1397 02:59 ق.ظ

Truly a lot of useful info!
canada drug drugstore online shopping canadian pharcharmy online canadian online pharmacies reviews canadian medications list canadian pharmacys order canadian prescriptions online canadian pharmacies-24h discount canadian pharmacies canada medications buy
http://cialisyoues.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:02 ق.ظ

You mentioned this terrifically!
generic cialis at the pharmacy cialis generika in deutschland kaufen cialis uk next day we choice cialis pfizer india cialis australia org cialis price thailand does cialis cause gout cialis generico postepay cialis 20 mg effectiveness 200 cialis coupon
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:53 ب.ظ

Amazing plenty of good tips!
cialis preise schweiz buy cialis online cialis tadalafil online generic cialis how much does a cialis cost are there generic cialis brand cialis generic i recommend cialis generico cialis manufacturer coupon achat cialis en suisse
canadianpharmacyies.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:54 ق.ظ

Thanks a lot. Quite a lot of info!

canadian pharmacies that are legit trusted pharmacy canada scam canadian pharmacy online 24 drugs for sale in uk canada drugs online canadian discount pharmacies in canada canada online pharmacies medication northwest pharmacy canada canadian drug store northwestpharmacy
buy viagra safely
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:32 ق.ظ

You actually expressed it really well.
buy sildenafil viagra sildenafil or viagra buy genuine viagra online vigara cheap online viagra uk buy generic viagra usa can you buy viagra over the counter how do you buy viagra online order for viagra online viagra buy
Saudia
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:50 ب.ظ
Howdy! I knoiw thіѕ іs kinda off topic ƅut I wаs wondering іf you knew whrre
Ι cߋuld find a captcha plugin for mү comment form? І'm using the same blog platorm as yoᥙrs аnd I'm hving trouble
finding one? Тhanks а lot!
cialissy.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:49 ق.ظ

Kudos. Fantastic information!
cialis vs viagra we choice cialis pfizer india cialis tablets australia cialis mit grapefruitsaft click now buy cialis brand interactions for cialis tadalafil estudios de cialis genricos cialis coupon cialis with 2 days delivery
http://cialisiv.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 05:33 ب.ظ

Fantastic advice. Kudos!
wow look it cialis mexico low cost cialis 20mg cialis 100mg suppliers generic cialis pro click here take cialis achat cialis en itali comprar cialis navarr free generic cialis tadalafilo buy generic cialis
viabiovit.com/canadian-pharmacy-no-presc.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:21 ق.ظ

Awesome content. Regards!
buy sildenafil generic buy women viagra sildenafil pharmacy cheap generic viagra pills online cheap generic viagra viagra or sildenafil can you buy viagra over the counter can you buy viagra over the counter safest place to buy viagra uk buy viagra
babecolate.com/buy-cialis-otc-germany.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:02 ب.ظ

Good postings. Many thanks!
canadian cialis cialis lowest price precios cialis peru cialis venta a domicilio cialis with 2 days delivery we choice cialis pfizer india warnings for cialis cialis daily dose generic cialis super kamagra miglior cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox